630-43W2240-2NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-43W2240-2NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
FEMALE
Features :
Mounting Brackets
Current Rating :
5 A, 20 A
Contact Finish Thickness :
Flash
Insulation :
Insulated
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Wire Gauge :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Type :
Signal and Power
Ingress Protection :
Series :
630-C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Tray
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Steel
Product Status :
Active
Number of Rows :
3
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination :
Solder
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
125 V
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Base Product Number :
630-43W
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Arrangement :
43W2
Mounting Style :
Bracket
Shell Plating :
Nickel
Contact Form :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Termination Style :
Solder Tail
Number of Positions :
43 Position
Shell Size :
50
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Datasheets
630-43W2240-2NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2240-2NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-43W2240-2NC pinout, 630-43W2240-2NC datasheet PDF, 630-43W2240-2NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-43W2240-2NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-43W2240-2NC
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 43 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-43W2240-2NC Overview
630-43W2240-2NC Features
630-C series
630-43W2240-2NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-43W2240-2NC D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP