630-36W4650-4N5
Mfr.Part #
630-36W4650-4N5
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Voltage Rating :
125 V
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Current Rating :
5 A, 40 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
36 Position
Shell Plating :
Nickel
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Datasheets
630-36W4650-4N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4650-4N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-36W4650-4N5 pinout, 630-36W4650-4N5 datasheet PDF, 630-36W4650-4N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4650-4N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-36W4650-4N5
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 36 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-36W4650-4N5 Overview
630-36W4650-4N5 Features
630-C series
630-36W4650-4N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-36W4650-4N5 D-Sub Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP