630-36W4650-3TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-36W4650-3TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
630-C
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Number of Rows :
2
Shell Material :
Steel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation :
Insulated
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Features :
Mounting Brackets
Gender :
FEMALE
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination Style :
Solder Tail
Product Status :
Active
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Arrangement :
36W4
Shell Plating :
Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Wire Gauge :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Mounting Style :
Bracket
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Contact Type :
Signal and Power
Number of Positions :
36 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination :
Solder
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
5 A, 30 A
Shell Size :
50
Base Product Number :
630-36W
Datasheets
630-36W4650-3TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4650-3TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-36W4650-3TE pinout, 630-36W4650-3TE datasheet PDF, 630-36W4650-3TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4650-3TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-36W4650-3TE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 36 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-36W4650-3TE Overview
630-36W4650-3TE Features
630-C series
630-36W4650-3TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-36W4650-3TE D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP