630-36W4640-3TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-36W4640-3TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Material :
Steel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Style :
Bracket
Gender :
FEMALE
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Series :
630-C
Contact Arrangement :
36W4
Number of Positions :
36 Position
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
125 V
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Ingress Protection :
Shell Plating :
Tin
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Form :
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shell Size :
50
Package :
Tray
Termination Style :
Solder Tail
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Base Product Number :
630-36W
Contact Type :
Signal and Power
Number of Rows :
2
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Color :
Black
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
5 A, 30 A
Datasheets
630-36W4640-3TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4640-3TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-36W4640-3TB pinout, 630-36W4640-3TB datasheet PDF, 630-36W4640-3TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4640-3TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-36W4640-3TB
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 36 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-36W4640-3TB Overview
630-36W4640-3TB Features
630-C series
630-36W4640-3TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-36W4640-3TB D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP