630-36W4640-3ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-36W4640-3ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Type :
Signal and Power
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Wire Gauge :
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Base Product Number :
630-36W
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Shell Material :
Steel
Product Status :
Active
Contact Form :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Number of Positions :
36 Position
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
630-C
Ingress Protection :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
Bracket
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size :
50
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Rows :
2
Current Rating :
5 A, 30 A
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Termination Style :
Solder Tail
Color :
Black
Shell Plating :
Nickel
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Arrangement :
36W4
Termination :
Solder
Datasheets
630-36W4640-3ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4640-3ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-36W4640-3ND pinout, 630-36W4640-3ND datasheet PDF, 630-36W4640-3ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4640-3ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-36W4640-3ND
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 36 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-36W4640-3ND Overview
630-36W4640-3ND Features
630-C series
630-36W4640-3ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-36W4640-3ND D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP