630-36W4640-2TE
Mfr.Part #
630-36W4640-2TE
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Shell Plating :
Tin
Number of Positions :
36 Position
Features :
Mounting Brackets
Current Rating :
5 A, 20 A
Voltage Rating :
125 V
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Datasheets
630-36W4640-2TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4640-2TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-36W4640-2TE pinout, 630-36W4640-2TE datasheet PDF, 630-36W4640-2TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4640-2TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-36W4640-2TE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 36 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-36W4640-2TE Overview
630-36W4640-2TE Features
630-C series
630-36W4640-2TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-36W4640-2TE D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP