630-36W4250-2T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-36W4250-2T5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal and Power
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Number of Rows :
2
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Color :
Black
Ingress Protection :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Steel
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Termination Style :
Solder Tail
Current Rating :
5 A, 20 A
Contact Finish :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Size :
50
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Contact Arrangement :
36W4
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
36 Position
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Series :
630-C
Shell Plating :
Tin
Gender :
FEMALE
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Base Product Number :
630-36W
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Bracket
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation :
Insulated
Product Status :
Active
Datasheets
630-36W4250-2T5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4250-2T5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-36W4250-2T5 pinout, 630-36W4250-2T5 datasheet PDF, 630-36W4250-2T5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4250-2T5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-36W4250-2T5
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 36 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-36W4250-2T5 Overview
630-36W4250-2T5 Features
630-C series
630-36W4250-2T5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-36W4250-2T5 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP