630-36W4250-2T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-36W4250-2T1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Arrangement :
36W4
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation :
Insulated
Number of Rows :
2
Termination Style :
Solder Tail
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Positions :
36 Position
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Package :
Tray
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Features :
Shielded
Voltage Rating :
125 V
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size :
50
Termination :
Solder
Contact Type :
Signal and Power
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Color :
Black
Current Rating :
5 A, 20 A
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Series :
630-C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Steel
Wire Gauge :
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Base Product Number :
630-36W
Gender :
FEMALE
Shell Plating :
Tin
Mounting Style :
Through Hole
Datasheets
630-36W4250-2T1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4250-2T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-36W4250-2T1 pinout, 630-36W4250-2T1 datasheet PDF, 630-36W4250-2T1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4250-2T1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-36W4250-2T1
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 36 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-36W4250-2T1 Overview
630-36W4250-2T1 Features
630-C series
630-36W4250-2T1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-36W4250-2T1 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP