630-36W4240-7TA
Mfr.Part #
630-36W4240-7TA
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Voltage Rating :
125 V
Mounting Style :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Flange Feature :
Board Side (M3)
Number of Positions :
36 Position
Shell Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
5 A
Datasheets
630-36W4240-7TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4240-7TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-36W4240-7TA pinout, 630-36W4240-7TA datasheet PDF, 630-36W4240-7TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4240-7TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-36W4240-7TA
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 36 Position-Position Female Coax and Signal Solder 5 (DD, D) - 36W4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-36W4240-7TA Overview
630-36W4240-7TA Features
630-C series
630-36W4240-7TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-36W4240-7TA D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP