630-36W4240-7NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-36W4240-7NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Shell Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
630-36W
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Mounting Brackets
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Type :
Coax and Signal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Form :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Voltage Rating :
125 V
Contact Arrangement :
36W4
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
5 A
Current Rating (Amps) :
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Tail
Shell Size :
50
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
FEMALE
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Number of Positions :
36 Position
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Plating :
Nickel
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Mounting Style :
Bracket
Series :
630-C
Datasheets
630-36W4240-7NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4240-7NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-36W4240-7NC pinout, 630-36W4240-7NC datasheet PDF, 630-36W4240-7NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4240-7NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-36W4240-7NC
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 36 Position-Position Female Coax and Signal Solder 5 (DD, D) - 36W4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-36W4240-7NC Overview
630-36W4240-7NC Features
630-C series
630-36W4240-7NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-36W4240-7NC D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP