630-36W4240-4N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-36W4240-4N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Number of Positions :
36 Position
Gender :
FEMALE
Base Product Number :
630-36W
Contact Arrangement :
36W4
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Voltage Rating :
125 V
Shell Material :
Steel
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 36W4
Contact Finish :
Gold
Termination Style :
Solder Tail
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
5 A, 40 A
Series :
630-C
Wire Gauge :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size :
50
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Package :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination :
Solder
Shell Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Insulation :
Insulated
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
630-36W4240-4N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4240-4N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-36W4240-4N2 pinout, 630-36W4240-4N2 datasheet PDF, 630-36W4240-4N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-36W4240-4N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-36W4240-4N2
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 36 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 36W4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-36W4240-4N2 Overview
630-36W4240-4N2 Features
630-C series
630-36W4240-4N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-36W4240-4N2 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP