630-27W2640-4T4
Mfr.Part #
630-27W2640-4T4
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SLDR
Features :
Mounting Brackets
Current Rating :
5 A, 40 A
Mounting Style :
Bracket
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Shell Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
27 Position
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Datasheets
630-27W2640-4T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2640-4T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-27W2640-4T4 pinout, 630-27W2640-4T4 datasheet PDF, 630-27W2640-4T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2640-4T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-27W2640-4T4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 27 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-27W2640-4T4 Overview
630-27W2640-4T4 Features
630-C series
630-27W2640-4T4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-27W2640-4T4 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP