630-27W2640-1NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-27W2640-1NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Current Rating :
5 A, 10 A
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Features :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Size :
37
Flange Feature :
Board Side (M3)
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Arrangement :
27W2
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
630-27W
Insulation :
Insulated
Series :
630-C
Shell Plating :
Nickel
Termination :
Solder
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Ingress Protection :
Voltage Rating :
125 V
Contact Finish :
Gold
Gender :
FEMALE
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Solder Tail
Wire Gauge :
Number of Positions :
27 Position
Datasheets
630-27W2640-1NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2640-1NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-27W2640-1NA pinout, 630-27W2640-1NA datasheet PDF, 630-27W2640-1NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2640-1NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-27W2640-1NA
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 27 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-27W2640-1NA Overview
630-27W2640-1NA Features
630-C series
630-27W2640-1NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-27W2640-1NA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP