630-27W2250-1N6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-27W2250-1N6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Solder Tail
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Material :
Steel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection :
Contact Finish :
Gold
Series :
630-C
Shell Plating :
Nickel
Shell Size :
37
Base Product Number :
630-27W
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
5 A, 10 A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insulation :
Insulated
Color :
Black
Package :
Tray
Number of Positions :
27 Position
Contact Type :
Signal and Power
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
Flash
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Form :
Wire Gauge :
Features :
Board Lock
Contact Arrangement :
27W2
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
Bracket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Gender :
FEMALE
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Datasheets
630-27W2250-1N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2250-1N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-27W2250-1N6 pinout, 630-27W2250-1N6 datasheet PDF, 630-27W2250-1N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2250-1N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-27W2250-1N6
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 27 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-27W2250-1N6 Overview
630-27W2250-1N6 Features
630-C series
630-27W2250-1N6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-27W2250-1N6 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP