630-27W2240-7T4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-27W2240-7T4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Style :
Bracket
Series :
630-C
Ingress Protection :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
Insulation :
Insulated
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating :
125 V
Shell Plating :
Tin
Contact Type :
Coax and Signal
Termination :
Solder
Number of Positions :
27 Position
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Arrangement :
27W2
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Color :
Black
Shell Material :
Steel
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Package :
Tray
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Base Product Number :
630-27W
Current Rating :
5 A
Features :
Mounting Brackets
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Gender :
FEMALE
Termination Style :
Solder Tail
Contact Form :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Rows :
2
Shell Size :
37
Datasheets
630-27W2240-7T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2240-7T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-27W2240-7T4 pinout, 630-27W2240-7T4 datasheet PDF, 630-27W2240-7T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2240-7T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-27W2240-7T4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 27 Position-Position Female Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-27W2240-7T4 Overview
630-27W2240-7T4 Features
630-C series
630-27W2240-7T4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-27W2240-7T4 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP