630-27W2240-5N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-27W2240-5N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Product Status :
Active
Contact Form :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Wire Gauge :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Tray
Contact Arrangement :
27W2
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
THREADED INSERT
Current Rating :
5 A
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination Style :
Solder Tail
Base Product Number :
630-27W
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Material :
Steel
Shell Size :
37
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
27 Position
Termination :
Solder
Shell Plating :
Nickel
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Gender :
FEMALE
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Coax and Signal
Series :
630-C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Color :
Black
Datasheets
630-27W2240-5N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2240-5N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-27W2240-5N2 pinout, 630-27W2240-5N2 datasheet PDF, 630-27W2240-5N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2240-5N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-27W2240-5N2
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 27 Position-Position Female Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-27W2240-5N2 Overview
630-27W2240-5N2 Features
630-C series
630-27W2240-5N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-27W2240-5N2 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP