630-27W2240-3NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-27W2240-3NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
5 A, 30 A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Tray
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Type :
Signal and Power
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Insulation :
Insulated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
125 V
Contact Arrangement :
27W2
Shell Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material :
Steel
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder Tail
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Form :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Style :
Bracket
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
630-27W
Wire Gauge :
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Features :
Mounting Brackets
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 27W2
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Black
Series :
630-C
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
27 Position
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Shell Size :
37
Datasheets
630-27W2240-3NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2240-3NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-27W2240-3NC pinout, 630-27W2240-3NC datasheet PDF, 630-27W2240-3NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-27W2240-3NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-27W2240-3NC
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 27 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 27W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-27W2240-3NC Overview
630-27W2240-3NC Features
630-C series
630-27W2240-3NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-27W2240-3NC D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP