630-25W3650-1ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-25W3650-1ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Contact Arrangement :
25W3
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation :
Insulated
Number of Rows :
2
Shell Size :
37
Voltage Rating :
125 V
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Shell Plating :
Nickel
Package :
Tray
Mounting Style :
Bracket
Wire Gauge :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
25 Position
Termination Style :
Solder Tail
Base Product Number :
630-25W
Product Status :
Active
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
630-C
Current Rating :
5 A, 10 A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Steel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Signal and Power
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Color :
Black
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Plating :
Gold
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Datasheets
630-25W3650-1ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3650-1ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-25W3650-1ND pinout, 630-25W3650-1ND datasheet PDF, 630-25W3650-1ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3650-1ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-25W3650-1ND
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 25 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-25W3650-1ND Overview
630-25W3650-1ND Features
630-C series
630-25W3650-1ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-25W3650-1ND D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP