630-25W3640-3ND
Mfr.Part #
630-25W3640-3ND
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Voltage Rating :
125 V
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Current Rating :
5 A, 30 A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Base Product Number :
630-25W
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Plating :
Nickel
Contact Arrangement :
25W3
Number of Positions :
25 Position
Wire Gauge :
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
630-25W3640-3ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3640-3ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-25W3640-3ND pinout, 630-25W3640-3ND datasheet PDF, 630-25W3640-3ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3640-3ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-25W3640-3ND
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 25 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-25W3640-3ND Overview
630-25W3640-3ND Features
630-C series
630-25W3640-3ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-25W3640-3ND D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP