630-25W3640-2T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-25W3640-2T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Arrangement :
25W3
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Gender :
FEMALE
Shell Size :
37
Ingress Protection :
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
630-25W
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Mounting Style :
THREADED INSERT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Form :
Termination Style :
Solder Tail
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Number of Positions :
25 Position
Package :
Tray
Features :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
5 A, 20 A
Contact Type :
Signal and Power
Series :
630-C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insulation :
Insulated
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Shell Plating :
Tin
Number of Rows :
2
Shell Material :
Steel
Wire Gauge :
Datasheets
630-25W3640-2T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3640-2T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-25W3640-2T2 pinout, 630-25W3640-2T2 datasheet PDF, 630-25W3640-2T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3640-2T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-25W3640-2T2
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 25 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-25W3640-2T2 Overview
630-25W3640-2T2 Features
630-C series
630-25W3640-2T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-25W3640-2T2 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP