630-25W3250-3NE
Mfr.Part #
630-25W3250-3NE
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Number of Positions :
25 Position
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Power
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Plating :
Nickel
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Features :
Mounting Brackets
Current Rating :
5 A, 30 A
Datasheets
630-25W3250-3NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3250-3NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-25W3250-3NE pinout, 630-25W3250-3NE datasheet PDF, 630-25W3250-3NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3250-3NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-25W3250-3NE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 25 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-25W3250-3NE Overview
630-25W3250-3NE Features
630-C series
630-25W3250-3NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-25W3250-3NE D-Sub Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP