630-25W3250-1ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-25W3250-1ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
5 A, 10 A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
Bracket
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Termination Style :
Solder Tail
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Contact Plating :
Gold
Package :
Tray
Series :
630-C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Ingress Protection :
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Size :
37
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
630-25W
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Plating :
Nickel
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
25 Position
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Voltage Rating :
125 V
Contact Type :
Signal and Power
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Shell Material :
Steel
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Arrangement :
25W3
Contact Finish Thickness :
Flash
Wire Gauge :
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder
Datasheets
630-25W3250-1ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3250-1ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-25W3250-1ND pinout, 630-25W3250-1ND datasheet PDF, 630-25W3250-1ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3250-1ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-25W3250-1ND
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 25 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-25W3250-1ND Overview
630-25W3250-1ND Features
630-C series
630-25W3250-1ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-25W3250-1ND D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP