630-25W3240-5TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-25W3240-5TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Color :
Black
Series :
630-C
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
630-25W
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Termination Style :
Solder Tail
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
25 Position
Current Rating :
5 A
Features :
Mounting Brackets
Mounting Style :
Bracket
Shell Material :
Steel
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Ingress Protection :
Shell Plating :
Tin
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Coax and Signal
Current Rating (Amps) :
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Arrangement :
25W3
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Insulation :
Insulated
Product Status :
Active
Contact Form :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Size :
37
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish :
Gold
Datasheets
630-25W3240-5TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3240-5TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-25W3240-5TE pinout, 630-25W3240-5TE datasheet PDF, 630-25W3240-5TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3240-5TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-25W3240-5TE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 25 Position-Position Female Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-25W3240-5TE Overview
630-25W3240-5TE Features
630-C series
630-25W3240-5TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-25W3240-5TE D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP