630-25W3240-3N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-25W3240-3N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Wire Gauge :
Ingress Protection :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Type :
Signal and Power
Contact Form :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Product Status :
Active
Color :
Black
Termination :
Solder
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
25 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation :
Insulated
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Size :
37
Package :
Tray
Series :
630-C
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
5 A, 30 A
Shell Material :
Steel
Termination Style :
Solder Tail
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Contact Arrangement :
25W3
Base Product Number :
630-25W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Voltage Rating :
125 V
Shell Plating :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
630-25W3240-3N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3240-3N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-25W3240-3N2 pinout, 630-25W3240-3N2 datasheet PDF, 630-25W3240-3N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-25W3240-3N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-25W3240-3N2
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 25 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 25W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-25W3240-3N2 Overview
630-25W3240-3N2 Features
630-C series
630-25W3240-3N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-25W3240-3N2 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP