630-24W7640-7N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-24W7640-7N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Form :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Type :
Coax and Signal
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Number of Positions :
24 Position
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Shell Plating :
Nickel
Shell Size :
50
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation :
Insulated
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
5 A
Wire Gauge :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Shell Material :
Steel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Base Product Number :
630-24W
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Style :
Bracket
Package :
Tray
Gender :
FEMALE
Termination Style :
Solder Tail
Ingress Protection :
Voltage Rating :
125 V
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
630-C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Termination :
Solder
Contact Arrangement :
24W7
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Datasheets
630-24W7640-7N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7640-7N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-24W7640-7N5 pinout, 630-24W7640-7N5 datasheet PDF, 630-24W7640-7N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7640-7N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-24W7640-7N5
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 24 Position-Position Female Coax and Signal Solder 5 (DD, D) - 24W7 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-24W7640-7N5 Overview
630-24W7640-7N5 Features
630-C series
630-24W7640-7N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-24W7640-7N5 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP