630-24W7640-4NC
Mfr.Part #
630-24W7640-4NC
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SLDR
Mounting Style :
Bracket
Number of Positions :
24 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Features :
Mounting Brackets
Voltage Rating :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating :
5 A, 40 A
Datasheets
630-24W7640-4NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7640-4NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-24W7640-4NC pinout, 630-24W7640-4NC datasheet PDF, 630-24W7640-4NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7640-4NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-24W7640-4NC
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 24 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-24W7640-4NC Overview
630-24W7640-4NC Features
630-C series
630-24W7640-4NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-24W7640-4NC D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP