630-24W7640-2N2
Mfr.Part #
630-24W7640-2N2
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Mounting Style :
THREADED INSERT
Voltage Rating :
125 V
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions :
24 Position
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
5 A, 20 A
Datasheets
630-24W7640-2N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7640-2N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-24W7640-2N2 pinout, 630-24W7640-2N2 datasheet PDF, 630-24W7640-2N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7640-2N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-24W7640-2N2
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 24 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-24W7640-2N2 Overview
630-24W7640-2N2 Features
630-C series
630-24W7640-2N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-24W7640-2N2 D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP