630-24W7250-4TD
Mfr.Part #
630-24W7250-4TD
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Current Rating :
5 A, 40 A
Shell Plating :
Tin
Number of Positions :
24 Position
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Datasheets
630-24W7250-4TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7250-4TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-24W7250-4TD pinout, 630-24W7250-4TD datasheet PDF, 630-24W7250-4TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7250-4TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-24W7250-4TD
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 24 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-24W7250-4TD Overview
630-24W7250-4TD Features
630-C series
630-24W7250-4TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-24W7250-4TD D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP