630-24W7250-3NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-24W7250-3NE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Series :
630-C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Ingress Protection :
Contact Form :
Termination Style :
Solder Tail
Product Status :
Active
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Insulation :
Insulated
Gender :
FEMALE
Contact Arrangement :
24W7
Number of Rows :
2
Features :
Mounting Brackets
Shell Size :
50
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Plating :
Nickel
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
24 Position
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Style :
Bracket
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
630-24W
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material :
Steel
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
5 A, 30 A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal and Power
Datasheets
630-24W7250-3NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7250-3NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-24W7250-3NE pinout, 630-24W7250-3NE datasheet PDF, 630-24W7250-3NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7250-3NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-24W7250-3NE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 24 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-24W7250-3NE Overview
630-24W7250-3NE Features
630-C series
630-24W7250-3NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-24W7250-3NE D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP