630-24W7250-3N6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-24W7250-3N6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material :
Steel
Contact Form :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Style :
Bracket
Shell Plating :
Nickel
Base Product Number :
630-24W
Number of Positions :
24 Position
Color :
Black
Insulation :
Insulated
Shell Size :
50
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
125 V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Features :
Board Lock
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Series :
630-C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Gender :
FEMALE
Current Rating :
5 A, 30 A
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination Style :
Solder Tail
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Arrangement :
24W7
Datasheets
630-24W7250-3N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7250-3N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-24W7250-3N6 pinout, 630-24W7250-3N6 datasheet PDF, 630-24W7250-3N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7250-3N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-24W7250-3N6
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 24 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-24W7250-3N6 Overview
630-24W7250-3N6 Features
630-C series
630-24W7250-3N6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-24W7250-3N6 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP