630-24W7240-7TD
Mfr.Part #
630-24W7240-7TD
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SLDR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions :
24 Position
Shell Plating :
Tin
Mounting Style :
Bracket
Contact Type :
Coax and Signal
Voltage Rating :
125 V
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Current Rating :
5 A
Datasheets
630-24W7240-7TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7240-7TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-24W7240-7TD pinout, 630-24W7240-7TD datasheet PDF, 630-24W7240-7TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7240-7TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-24W7240-7TD
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 24 Position-Position Female Coax and Signal Solder 5 (DD, D) - 24W7 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-24W7240-7TD Overview
630-24W7240-7TD Features
630-C series
630-24W7240-7TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-24W7240-7TD D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP