630-24W7240-3TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-24W7240-3TD
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Gender :
FEMALE
Connector Style :
D-Sub, Combo
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Termination :
Solder
Color :
Black
Contact Arrangement :
24W7
Current Rating :
5 A, 30 A
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
24 Position
Number of Rows :
2
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Contact Type :
Signal and Power
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Series :
630-C
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Plating :
Tin
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Form :
Termination Style :
Solder Tail
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
630-24W
Mounting Style :
Bracket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size :
50
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Datasheets
630-24W7240-3TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7240-3TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-24W7240-3TD pinout, 630-24W7240-3TD datasheet PDF, 630-24W7240-3TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-24W7240-3TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-24W7240-3TD
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 24 Position-Position Female Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-24W7240-3TD Overview
630-24W7240-3TD Features
630-C series
630-24W7240-3TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-24W7240-3TD D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP