630-21W4650-2N6
Mfr.Part #
630-21W4650-2N6
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Voltage Rating :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
21 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Features :
Board Lock
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Current Rating :
5 A, 20 A
Datasheets
630-21W4650-2N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4650-2N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-21W4650-2N6 pinout, 630-21W4650-2N6 datasheet PDF, 630-21W4650-2N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4650-2N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W4650-2N6
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-21W4650-2N6 Overview
630-21W4650-2N6 Features
630-C series
630-21W4650-2N6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W4650-2N6 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP