630-21W4250-1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-21W4250-1TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
21W4
Wire Gauge :
Current Rating :
5 A, 10 A
Contact Type :
Signal and Power
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
630-C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
Solder Tail
Shell Size :
37
Features :
Mounting Brackets
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Package :
Tray
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
21 Position
Mounting Style :
Bracket
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Color :
Black
Shell Plating :
Tin
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Ingress Protection :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Gender :
FEMALE
Product Status :
Active
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation :
Insulated
Shell Material :
Steel
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
630-21W
Datasheets
630-21W4250-1TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4250-1TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-21W4250-1TE pinout, 630-21W4250-1TE datasheet PDF, 630-21W4250-1TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4250-1TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W4250-1TE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-21W4250-1TE Overview
630-21W4250-1TE Features
630-C series
630-21W4250-1TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W4250-1TE D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP