630-21W4240-7TE
Mfr.Part #
630-21W4240-7TE
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Features :
Mounting Brackets
Contact Type :
Coax and Signal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Voltage Rating :
125 V
Shell Size :
37
Shell Plating :
Tin
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Contact Arrangement :
21W4
Current Rating :
5 A
Wire Gauge :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Contact Finish Thickness :
Flash
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Number of Positions :
21 Position
Datasheets
630-21W4240-7TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-7TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-21W4240-7TE pinout, 630-21W4240-7TE datasheet PDF, 630-21W4240-7TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-7TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W4240-7TE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-21W4240-7TE Overview
630-21W4240-7TE Features
630-C series
630-21W4240-7TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W4240-7TE D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP