630-21W4240-7NA
Mfr.Part #
630-21W4240-7NA
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
5 A
Voltage Rating :
125 V
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Type :
Coax and Signal
Shell Plating :
Nickel
Flange Feature :
Board Side (M3)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Number of Positions :
21 Position
Datasheets
630-21W4240-7NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-7NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-21W4240-7NA pinout, 630-21W4240-7NA datasheet PDF, 630-21W4240-7NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-7NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W4240-7NA
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-21W4240-7NA Overview
630-21W4240-7NA Features
630-C series
630-21W4240-7NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W4240-7NA D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP