630-21W4240-4TB
Mfr.Part #
630-21W4240-4TB
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Current Rating :
5 A, 40 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Shell Plating :
Tin
Contact Type :
Signal and Power
Number of Positions :
21 Position
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Style :
Bracket
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Voltage Rating :
125 V
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Datasheets
630-21W4240-4TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-4TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-21W4240-4TB pinout, 630-21W4240-4TB datasheet PDF, 630-21W4240-4TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-4TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W4240-4TB
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-21W4240-4TB Overview
630-21W4240-4TB Features
630-C series
630-21W4240-4TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W4240-4TB D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP