630-21W4240-3TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-21W4240-3TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Ingress Protection :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Solder
Contact Form :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal and Power
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Mounting Style :
Bracket
Number of Rows :
2
Shell Material :
Steel
Base Product Number :
630-21W
Termination Style :
Solder Tail
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness :
Flash
Wire Gauge :
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
125 V
Contact Arrangement :
21W4
Current Rating :
5 A, 30 A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Gender :
FEMALE
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Shell Size :
37
Shell Plating :
Tin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions :
21 Position
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Plating :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
630-C
Datasheets
630-21W4240-3TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-3TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-21W4240-3TB pinout, 630-21W4240-3TB datasheet PDF, 630-21W4240-3TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-3TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W4240-3TB
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-21W4240-3TB Overview
630-21W4240-3TB Features
630-C series
630-21W4240-3TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W4240-3TB D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP