630-21W4240-1T4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-21W4240-1T4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish :
Gold
Shell Plating :
Tin
Mounting Style :
Bracket
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating :
5 A, 10 A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Material :
Steel
Features :
Mounting Brackets
Ingress Protection :
Contact Arrangement :
21W4
Number of Rows :
2
Shell Size :
37
Series :
630-C
Number of Positions :
21 Position
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
630-21W
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Termination Style :
Solder Tail
Insulation :
Insulated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Gender :
FEMALE
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Package :
Tray
Contact Type :
Signal and Power
Datasheets
630-21W4240-1T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-1T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-21W4240-1T4 pinout, 630-21W4240-1T4 datasheet PDF, 630-21W4240-1T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-1T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W4240-1T4
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-21W4240-1T4 Overview
630-21W4240-1T4 Features
630-C series
630-21W4240-1T4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W4240-1T4 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP