630-21W4240-1NB
Mfr.Part #
630-21W4240-1NB
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
125V
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Contact Arrangement :
21W4
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating :
5 A, 10 A
Number of Positions :
21 (17 + 4 Power)
Datasheets
630-21W4240-1NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-1NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-21W4240-1NB pinout, 630-21W4240-1NB datasheet PDF, 630-21W4240-1NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W4240-1NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W4240-1NB
630-21W4240-1NB Overview
630-21W4240-1NB Features
630-C series
630-21W4240-1NB Applications
There are a lot of EDAC
630-21W4240-1NB D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP