630-21W1650-4NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-21W1650-4NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
630-C
Voltage Rating :
125 V
Contact Type :
Signal and Power
Contact Form :
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Plating :
Gold
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Plating :
Nickel
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Board Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size :
25
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Base Product Number :
630-21W
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Gender :
FEMALE
Wire Gauge :
Color :
Black
Number of Positions :
21 Position
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
5 A, 40 A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Insulation :
Insulated
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Contact Arrangement :
21W1
Shell Material :
Steel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination Style :
Solder Tail
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Features :
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Termination :
Solder
Datasheets
630-21W1650-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1650-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-21W1650-4NA pinout, 630-21W1650-4NA datasheet PDF, 630-21W1650-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1650-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W1650-4NA
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-21W1650-4NA Overview
630-21W1650-4NA Features
630-C series
630-21W1650-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W1650-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP