630-21W1640-7T3
Mfr.Part #
630-21W1640-7T3
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
30.0µin (0.76µm)
Shell Plating :
Tin
3 (DB, B) - 21W1
Insulation :
Insulated
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Shell Material :
Steel
D-Sub, Combo
Shell Size :
25
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Number of Positions :
21 Position
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Type :
Coax and Signal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RIGHT ANGLE
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating :
5 A
Datasheets
630-21W1640-7T3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1640-7T3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-21W1640-7T3 pinout, 630-21W1640-7T3 datasheet PDF, 630-21W1640-7T3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1640-7T3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W1640-7T3
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 21W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-21W1640-7T3 Overview
630-21W1640-7T3 Features
630-C series
630-21W1640-7T3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W1640-7T3 D-Sub Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP