630-21W1640-3NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-21W1640-3NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Black
Base Product Number :
630-21W
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
5 A, 30 A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
21 Position
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal and Power
Shell Plating :
Nickel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Solder Tail
Voltage Rating :
125 V
Number of Rows :
2
Package :
Tray
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
Bracket
Shell Size :
25
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
630-C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Wire Gauge :
Features :
Mounting Brackets
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Form :
Contact Arrangement :
21W1
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Termination :
Solder
Shell Material :
Steel
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
630-21W1640-3NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1640-3NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-21W1640-3NC pinout, 630-21W1640-3NC datasheet PDF, 630-21W1640-3NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1640-3NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W1640-3NC
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-21W1640-3NC Overview
630-21W1640-3NC Features
630-C series
630-21W1640-3NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W1640-3NC D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP