630-21W1640-2NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-21W1640-2NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal and Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size :
25
Insulation :
Insulated
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Series :
630-C
Color :
Black
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Wire Gauge :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder Tail
Features :
Contact Arrangement :
21W1
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Ingress Protection :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Base Product Number :
630-21W
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions :
21 Position
Flange Feature :
Board Side (M3)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Material :
Steel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Plating :
Nickel
Voltage Rating :
125 V
Current Rating :
5 A, 20 A
Datasheets
630-21W1640-2NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1640-2NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-21W1640-2NA pinout, 630-21W1640-2NA datasheet PDF, 630-21W1640-2NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1640-2NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W1640-2NA
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-21W1640-2NA Overview
630-21W1640-2NA Features
630-C series
630-21W1640-2NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W1640-2NA D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP