630-21W1640-1NE
Mfr.Part #
630-21W1640-1NE
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Current Rating :
5 A, 10 A
Shell Plating :
Nickel
Voltage Rating :
125 V
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Shell Size :
25
Contact Arrangement :
21W1
Features :
Mounting Brackets
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
630-21W
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Number of Positions :
21 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Datasheets
630-21W1640-1NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1640-1NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-21W1640-1NE pinout, 630-21W1640-1NE datasheet PDF, 630-21W1640-1NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1640-1NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W1640-1NE
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-21W1640-1NE Overview
630-21W1640-1NE Features
630-C series
630-21W1640-1NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W1640-1NE D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP