630-21W1250-2T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-21W1250-2T3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
125 V
Base Product Number :
630-21W
Contact Form :
Series :
630-C
Wire Gauge :
Package :
Tray
Contact Type :
Signal and Power
Contact Arrangement :
21W1
Shell Material :
Steel
Current Rating :
5 A, 20 A
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Style :
Bracket
Shell Plating :
Tin
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insulation :
Insulated
Gender :
FEMALE
Connector Style :
D-Sub, Combo
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
21 Position
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size :
25
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
Solder Tail
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
630-21W1250-2T3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1250-2T3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-21W1250-2T3 pinout, 630-21W1250-2T3 datasheet PDF, 630-21W1250-2T3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1250-2T3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W1250-2T3
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-21W1250-2T3 Overview
630-21W1250-2T3 Features
630-C series
630-21W1250-2T3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W1250-2T3 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP