630-21W1250-2T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-21W1250-2T1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Current Rating :
5 A, 20 A
Mounting Style :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Solder
Base Product Number :
630-21W
Shell Size :
25
Series :
630-C
Termination Style :
Solder Tail
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Number of Rows :
2
Features :
Shielded
Wire Gauge :
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material :
Steel
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Form :
Ingress Protection :
Shell Plating :
Tin
Contact Arrangement :
21W1
Package :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
125 V
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Number of Positions :
21 Position
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Signal and Power
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
630-21W1250-2T1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1250-2T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-21W1250-2T1 pinout, 630-21W1250-2T1 datasheet PDF, 630-21W1250-2T1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1250-2T1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W1250-2T1
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-21W1250-2T1 Overview
630-21W1250-2T1 Features
630-C series
630-21W1250-2T1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W1250-2T1 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP