630-21W1240-3T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-21W1240-3T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size :
25
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Arrangement :
21W1
Current Rating :
5 A, 30 A
Insulation :
Insulated
Gender :
FEMALE
Features :
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
Flash
Base Product Number :
630-21W
Termination Style :
Solder Tail
Series :
630-C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Color :
Black
Number of Positions :
21 Position
Mounting Style :
THREADED INSERT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material :
Steel
Shell Plating :
Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Signal and Power
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Datasheets
630-21W1240-3T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1240-3T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630-21W1240-3T2 pinout, 630-21W1240-3T2 datasheet PDF, 630-21W1240-3T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-21W1240-3T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-21W1240-3T2
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-21W1240-3T2 Overview
630-21W1240-3T2 Features
630-C series
630-21W1240-3T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-21W1240-3T2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP