630-17W5650-2T3
Mfr.Part #
630-17W5650-2T3
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Features :
Board Lock, Mounting Brackets
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Plating :
Tin
Current Rating :
5 A, 20 A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
Solder Tail
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
17 Position
Insulation :
Insulated
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Size :
37
Mounting Style :
Bracket
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Contact Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Color :
Black
Shell Material :
Steel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
D-Sub, Combo
Contact Arrangement :
17W5
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Datasheets
630-17W5650-2T3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5650-2T3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W5650-2T3 pinout, 630-17W5650-2T3 datasheet PDF, 630-17W5650-2T3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5650-2T3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W5650-2T3
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Tin Plated
630-17W5650-2T3 Overview
630-17W5650-2T3 Features
630-C series
630-17W5650-2T3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W5650-2T3 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP