630-17W5250-3NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630-17W5250-3NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Ingress Protection :
Contact Finish :
Gold
Features :
Mounting Brackets
Termination :
Solder
Insulation :
Insulated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
630-17W
Connector Style :
D-Sub, Combo
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
5 A, 30 A
Termination Style :
Solder Tail
Color :
Black
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Contact Arrangement :
17W5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Mounting Style :
Bracket
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
17 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Plating :
Gold
Shell Size :
37
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
630-C
Gender :
FEMALE
Contact Form :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Plating :
Nickel
Package :
Tray
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
630-17W5250-3NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5250-3NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630-17W5250-3NC pinout, 630-17W5250-3NC datasheet PDF, 630-17W5250-3NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630-17W5250-3NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630-17W5250-3NC
630-C Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630-17W5250-3NC Overview
630-17W5250-3NC Features
630-C series
630-17W5250-3NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630-17W5250-3NC D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP